Volný čas

Okolí penzionu

Tipy na výlety

Telč

Perla Moravy, město šťastných lásek, nebo renesanční perla – právě tak možná znáte Telč vy. Ale Telč (www.telc.eu) není jenom zámek a krásné náměstí. Jsou to také příjemné vycházky kolem tří rybníků, jež město obklopují, či posvátné ticho ve starých kostelech a kostelících.

Zámek Telč

Telčský zámek (www.zamek-telc.eu) patří mezi klenoty moravské renesační architektury. Jeho přitažlivost je tím větší, že se zde díky citlivému přístupu majitelů k dědictví minulosti zachovaly ve velmi dobrém stavu původní interiéry. Telč je z našeho penzionu dobře dostupná na kole, autem i pěšky.

Dačice

Dačice (www.dacice.cz) náleží k nejstarším městům historického kraje jihozápadní Moravy. První písemná zmínka pochází z roku 1183. Tohoto roku si nechal znojemský kníže a markrabě moravský Konrád Ota vysvětit v Dačicích kostel olomouckým biskupem Pelhřimem. V Dačicích můžete navštívit zámek se zámeckým parkem, aquapark, vyhlídkovou věž. V Dačicích najdete například pomník kostky cukru, který připomíná rok 1843, kdy zde byl vyroben první kostkový cukr.

Slavonice 

 Perla renesance se spoustou dochovaných domů vyzdobených sgrafity. Slavonice jsou malé město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje. Zájemci o historii jistě ocení jedinečný architektonický ráz města, který tvoří ojedinělý soubor goticko-renesančních památek. Na krásném náměstí vás vlídně přivítá řada restaurací, my doporučujeme kultovní Besídku, kterou najdete v horní části vlevo od věže. Můžete si také prohlédnout podzemí chodby. Aktuální nabídku prohlídek najdete zde http://podzemi.shslavonice.cz/.Další informace najdete na: www.i.slavonice-mesto.cz, www.grasel.eu, www.keramika-mariz.cz, www.podzemi.shslavonice.cz

Lesopark U Jakuba

Pohodový celodenní výlet pro celou rodinu. Lesopark s řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami se nachází v bezprostřední blízkosti rozhledny U Jakuba v lesích na Havlově hoře nedaleko obce Valtínov, mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi. Najdete zde imitaci staroslovanského opevnění, ale i perníkovou chaloupku. Cestou zpátky se zastavte v kavárně Do mlejna v Markvarci, zdejší káva a horké maliny nemají konkurenci!

Stezka na Bradlo

Od penzionu se vydejte po modré turistické značce, která Vás dovede k nízkému lanovému hřišti. Pokračujte po modré značce lesní cestou přímo do kopce. Nahoře odbočte vlevo a dejte si pauzu na krásné vyhlídce, Telč odtud budete mít jako na dlani! Vraťte se zpátky na modrou značku a pokračujte lesem až ke skalnímu útvaru Bradlo. Dřevěná socha čerta Vás bude vítat už z dálky. Zpátky se můžete vrátit cestou lesem po svážnici, která Vás dovede opět k lanovému hřišti. Délka trasy od penzionu k čertovi je 1km.   

Muzeum pohraničního opevnění 1936 - 1938

Areál opevnění Slavonice je ukázkou části obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935-1938. Je tvořen jedenácti objekty z. 37 (typy A,C a D) a jedním vz. 36-C, zrekonstruovaných do původní podoby, včetně pěti, které jsou veřejnosti přístupné a v době přítomnosti provozovatele mají nainstalovanou dobovou výstroj a výzbroj. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku. Areál se nachází 2 km západně od Slavonic směrem na Staré Město pod Landštejnem a je tvořen objekty prvního i druhého sledu.

Rozhledna Mařenka 
a zámek Sádek

Rozhledna Mařenka je celoročně zdarma přístupná. Výstup na rozhlednu je na vlastní riziko návštěvníků. O kus dál jsou vinohrady pod zámkem Sádek mezi obcemi Čáslavice a Kojetice, které jsou jedinými vinicemi na Vysočině, nejzápadněji položenými vinohrady znojemské vinařské podoblasti a nejvýše položenými vinohrady v České republice. Vinohrady jsou součástí Vinařského a kulturního centra Sádek. V areálu najdete vinařskou naučnou stezku, hotel s restaurací a samozřejmě i vinné sklepy.

Hospodářský dvůr Bohuslavice

Milovníci koní a jezdectví mohou navštívit 20 km vzdálený Hospodářský dvůr Bohuslavice (www.hospodarskydvur.cz). Přímo v areálu Hospodářského dvora si pochutnáte na řadě místních specialit, prohlédnete si zdejší zvířectvo a pokud toho ještě nebudete mít dost, určitě ochutnejte místní pálenku. Děti si zamilují zdejší vychytané hřiště. Doporučujeme si dopředu objednat jízdu na koních, pro děti mají poníky.

Graselovy stezky

Celkem 182 km turistických tras, které vás obohatí svou skrytou přírodní silou. Vydejte se po stezkách místy, kde loupil a skrýval se „grázl“ Johann Georg Grasel (www.grasel.eu). Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj. Graselovy stezky vedou po obou stranách rakousko-české hranice, územím mezi rakouským Raabsem a Kautzenem a mezi českou Novou Bystřicí a Novými Syrovicemi. Tvoří celkem sedm výletních okruhů.

Hrad Landštejn

Hrad byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. (www.hrad-landstejn.eu)

Bylinková obec Mutišov

Malá vesnička před Slavonicemi, kde je řada přírodních zahrad a navíc je tady možné koupit si vynikající domácí zavařeniny a další dobroty (www.bochnickovi.cz).

Jihlava

Starobylé město Jihlava (tic.jihlava.cz) je nejstarším horním městem českých zemí. Proto určitě navštivte jihlavské podzemí. Městská památková rezervace byla vyhlášena v roce 1951 (nové znění 1982). V historickém středu se nachází 213 památkově chráněných objektů, z toho 70 památek.

Jihlavské podzemí

Systém podzemních chodeb v Jihlavě zvaný jihlavské katakomby je po znojemském podzemí druhý nejrozsáhlejší v České republice. Katakomby se nacházejí pod celým městem a pod většinou městských památek. Podzemí chodby jsou dlouhé 25 km a v některých místech vedou i ve třech patrech nad sebou. Vstup do podzemí najdete v horní části náměstí, ze zadní strany kostela sv. Ignáce z Loyoly. (www.visitjihlava.eu)

ZOO Jihlava

Všech pět kontinentů se dá navštívit za jediný den v malebném údolí řeky Jihlávky (www.zoojihlava.cz). Zoo se nachází v bezprostřední blízkosti centra města (asi 10 minut pěší chůze). K vidění je zde téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením.

Brázdův mlýn

Mohutný patrový objekt s erbem ve štítě a dalšími hospodářskými budovami a pilou se nachází asi 1 km od Nové Říše směrem na Telč. Ve svahu za mlýnem stojí kostel sv. Kříže z r. 1712. Nad mlýnem je Brázdův rybník, ve kterém je možnost hezkého koupání.

Březinova stezka

Březinova stezka je pojmenována po básníku Otokaru Březinovi, který prožil celý svůj život na Českomoravské vrchovině. Jedna z významných turistických tras spojuje řadu míst spjatých s jeho pobytem. Začíná v Březinově rodišti – Počátkách, prochází Telčí, kde básník prožil svá studentská léta, Novou Říší, kde 13 let učil a napsal prakticky všechny své básnické sbírky, a přes Krasonice a Želetavu míří do Jaroměře nad Rokytnou, kde Březina strávil téměř 30 let na konci svého života. Trasa o celkové délce 55 až 60 km vede po silnicích, polních cestách a pěšinách, stoupání nejsou příliš náročná.

Klášter Kostelní Vydří 

Poutní kostel Panny Marie s klášterem karmelitánů nad Kostelním Vydřím (www.karmel.cz) stojí na vyvýšenině 3 kilometry severně od Dačic a nabízí svým návštěvníkům majestání klid a překrásný výhled do okolní krajiny.

Ďáblova prdel

  Jeden z nejznámějších skalních útvarů České Kanady. Kuriózní skalní útvar se nachází poblíž osady U panského lesa v trojúhelníku osad Terezín, Nový Svět a Valtínov. Až ho spatříte na vlastní oči, poznáte, že zkrátka nemůže mít jiné jméno. My sem chodíme nejradši krásnou, dobře značenou cestu z Lesoparku U Jakuba (1,5km). 

Rybník Hadravy (1,5km)

Čistá a osvěžující voda po celé léto! Vydejte se ze vsi cestou mezi pastvinami. Za křížkem odbočte vlevo, kolem laťkového plotu a pod vrzostlými Jasany. Vemte si deku a svačinu, určitě se Vám nebude chtít hned zpátky!

Třebíč

Třebíč (www.trebic.cz), město památek UNESCO, se nachází 30 km od našeho penzionu v jihovýchodním cípu kraje Vysočina. Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem, který byl založen moravskými knížaty již roku 1101. Díky bohaté historii města může v Třebíči obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější jsou zapsány na prestižním seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov

Nová Říše

Obec je obklopená lesy a obtékaná říčkou Vápovkou, v níž se kdysi rýžovalo zlato a která brzy poté, co opustí Novou Říši, vtéká do řeky Dyje. Minulost zde připomíná premonstrátský kostel a klášter. Přesto, že je Nová Říše typickou, zemědělskou obcí Vysočiny, je zmiňovaná i v dějinách hudby, literatury i výtvarného umění (viz. významní rodáci). (www.novarise.cz)

Klášter Nová Říše

Premonstrátský klášter byl založen ve 13. století a svou barokní podobu získal v průběhu 18. století, kdy hospodářsky i kulturně nejvíce prosperoval. Prohlídková trasa kromě návštěvy opatského kostela sv. Petra a Pavla představí prelaturu, sály osobností, pamětní síň bratří Pavla a Antonína Vranických i klášterní knihovnu.

 

.

 Aquapark ​Dačice

 Nově postavené moderní koupaliště (www.dasport.cz) pro všechny genereace bylo zprovozněno v roce 2007. Pro návštěvníky je připraven plavecký a rekreační bazén s divokou řekou, masážními lavicemi a chrliči. Dominantou koupaliště je 16 metrů dlouhá třídráhová skluzavka a 52 metrů dlouhý tobogán. Nejmenší mohou využít dětské brouzdaliště se skluzavkami a stříkajícím nosorožcem. V areálu je možnost občerstvení a sportovního vyžití.

Golf Telč 

 Oblíbené 18jamkové hřiště Golf Clubu Telč (www.golf-telc.cz) splňuje veškeré mezinárodní parametry a nabízí golfistům dokonalý zážitek a vyžití. Je situováno v nádherné přírodní scenérii Českomoravské vysočiny v mírně zvlněné krajině s množstvím vodních ploch, je obklopeno vzrostlými lesy. Golfisté ocení velmi krátké přechody mezi jednotlivými jamkami a přehledné uspořádání jamek, stejně jako klidnou atmosféru hřiště a okolí. 

Kuželky

V okolí Telče naleznete dvě kuželkové dráhy. První je na návsi v obci Kostelní Myslová. Jedná se o obnovenou historickou venkovní dráhu. Zde také naleznete příjemné odpočívadlo s posezením, stojan na kola a prameník s pitnou vodou. Kuželnu je možné objednat přímo u starosty na tel: +420 724 183 116.Druhou dráhu naleznete v obci Knínice, kde se v místní tělocvičně nachází moderní kryté dráhy místního kuželkářského klubu. Hru nebo turnaj si můžete dojednat na tel.čísle +420 608 547 712.